تبلیغات
ذی القربی - توسل و زیارت
« وَ یَعْبُدُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ ما لا یَضُرُّهُمْ وَ لا یَنْفَعُهُمْ وَ یَقُولُونَ هؤُلاءِ شُفَعاؤُنا عِنْدَ اللَّهِ قُلْ أَ تُنَبِّئُونَ اللَّهَ بِما لا یَعْلَمُ فِی السَّماواتِ وَ لا فِی الْأَرْضِ سُبْحانَهُ وَ تَعالى‏ عَمَّا یُشْرِکُونَ[یونس/18]

مشرکان به جاى خدا چیزهایى را مى پرستند که نه زیانى به آنان مى رساند و نه سودى عایدشان مى کند، و در توجیه آن مى گویند: آنها شفیعان ما نزد خدایند. به آنان بگو: آیا مى خواهید خدا را به چیزى خبر دهید که در آسمان ها و زمین از آن آگاهى ندارد با این که خدا از همه چیز آگاه است ؟ او منزّه و برتر از این است که به او شرک ورزند.
»

شیخ احمد مصطفی مراغی در تفسیر مراغی(1)خود ،با تمسک و استفاده از آیه 18 سوره یونس توسل به اولیاء و زیارت قبور را رد کرده است.در حالی که اولا: در این آیه (یعبدون) به کار رفته و در زیارت و توسل کسی را پرستش نمی کنیم.ثانیا:ما به حیات برزخی معتقدیم ،قرآن هم شهیدان را زنده می داند.ما از اولیای خدا که در راه خدا شهید شده اند،تقاضای دعا داریم.مقایسه آنان و شهدا با سنگ و چوب ، بی انصافی است.
خدای متعال می فرماید: «وابتغوا الیه الوسیله[سوره مائده/35 ] »
«به سوی خدا وسیله ای بجویید»
چه وسیله ای بهتر از ائمه اطهار(علیهم السلام) تا ما را به خدا نزدیک کند و با او پیوند بزند، وسیله هایی که صفات خدای متعال در آن ها (در درجه پایین تری )جلوه کرده است.

 

 

[1].تفسیر نور/ج 5

طبقه بندی: اعتقادی، 
برچسب ها: توسل، زیارت، اهل بیت ع،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 13 اسفند 1392 توسط : محمد شمسیان