تبلیغات
ذی القربی - ولایت مطلقه فقیه یا مقیده

        

با سلام خدمت شما عزیزان ،در جلسه ای که با دوستان در یک پایگاه بسیج داشتم ،چند نفر سوال کرده اند که چرا به رهبر می گویند ولایت مطلقه فقیه این به چه معنی می باشد، آیا رهبر هر کاری که دوست داشته باشد با این قید مطلقه می تواند انجام دهد ،یا این که این لفظ مطلقه برای رهبر به اشتباه آورده شده است، بنده هم در جواب به استناد به روایات و احادیث جواب را به دوستان بسیجی دادم که مشروح آن رو برای شما می آورم شاید جالب باشد:

قید مطلقه در ولایت فقیه در مقابل آزاد و رها از هر قید بندی نمی باشد ،فقط مطلق اختیاراتی که معصوم داشته است را ولی فقیه در زمان غیبت دارا می باشد نه شان معصوم را ،بلکه وظایف یک معصوم در زمان غیبت به عهده ی ولی فقیه می باشد، اگر این گونه نبود تمام مسائل کشور زمانی که به نقطه کور می رسید اگر اختیارات ولی فقیه نبود نمی توانست آن را باز نمایید . یا در زمان امام زمان باشد که حکم به عنوان نماینده امام زمان دریافت کرده باشد و والی یک حکومت باشد و اطاعت از آن والی به منزله ی اطاعت از امام معصوم می باشد . در زمان غیبت هم اطاعت از ولی فقیه که ما به وسیله تفویض اختیار به خبرگان این کار، و خبرگان هم کشف ولی نصب شده در این مقام را می کنند ،اطاعت ولی فقیه برای ما واجب می باشد ،و سر پیچی از حکم ولی فقیه به منزله سرپیچی از امام زمان می باشد .

روایاتی که در این باب می باشد :


1. در روایات زیادى، از جمله روایت صحیحه ى ابوالبخترى از امام صادق(علیه السلام) نقل شده است:

العلماءُ ورثهُ الانبیاء;[1] علما وارثان انبیا و پیامبران الهى هستند.

2. در روایت معتبرى، سکونى از امام صادق(علیه السلام)و ایشان از پیامبر اکرم (صلى الله علیه وآله)روایت مى کنند:

الفُقَهاءُ اُمناءُ الرُّسُلِ مالَم یَدْخُلُوا فى الدُّنْیا;[2] فقیهان تا زمانى که دنیا زده نشده اند، امین و مورد اعتماد پیامبران هستند.

3. شیخ صدوق، با سندهاى متعدّد، از امیرمؤمنان على(علیه السلام)، از پیامبراکرم (صلى الله علیه وآله)نقل مى کند که:

سه بار فرمودند: اللّهم ارحَم خُلفایى; خدایا جانشینان مرا مورد رحمت خود قرار ده. پرسیدند که: یا رسول اللّه، جانشینان شما چه کسانى هستند؟ در پاسخ فرمودند: اَلَّذینَ یَأتُونَ بَعدى وَ یَروُونَ حَدیثى وَ سُنَّتى کسانى که بعد از من مى آیند، حدیث مرا روایت مى کنند و سنّت مرا به مردم مى رسانند[3].

4. شیخ کلینى، با سند خود، از امام هفتم(علیه السلام)نقل کرده است که در قسمتى از سخنان خود درباره ى منزلت دانشمندان دینى فرمودند:

الفُقَهاءُ حُصُونُ الاِسلامِ کَحِصْنِ سُورِ المَدینَهِ لَها;[4] فقیهان دژهاى مستحکم اسلام هستند همچون دژهاى شهر که حفاظت از آن را بر عهده دارند.

5. از امام صادق(علیه السلام)نقل شده است:

المُلُوکُ حُکّامٌ عَلَى النّاسِ وَالعُلَماءُ حُکّامٌ عَلى المُلُوکِ; پادشاهان حاکم بر مردم اند و علما بر پادشاهان حاکم اند[5].

6. شیخ صدوق، توقیع شریفى[6] را از امام زمان (عج) نقل مى کند; در آن توقیع، حضرت چنین نگاشته اند:

واَمّا الحَوادِثُ الواقِعَهُ فَارُجِعُوا فیها اِلى رُواهِ اَحادیثِنا فَأِنَّهُمْ حُجَّتى عَلَیْکُمْ وَاَنَا حُجَّهُ اللّهِ عَلَیْهِم...[7] و امّا حوادث جدیدى که اتفاق مى افتد، درباره ى آنها به راویان حدیث ما رجوع کنید; زیرا آنها حجّت من بر شمایند و من حجت خدا بر آنها هستیم.

منابع:

[1]ـ محقّق نراقى، عوائد الایّام، ص 531.

[2]ـ شیخ کلینى، اصول کافى، کتاب فضل العلم، باب 13، ح 5.

[3]ـ شیخ صدوق، معانى الاخبار، ص 374 و همو عیون الاخبار الرضا، ج 2، ص 37.

[4]ـ اصول کافى، کتاب فضل العلم، باب فقه العلماء، ح 3.

[5]ـ کراجکى، کنز الفوائد، ج 2، ص 32، نقل شده در: محقق نراقى، عوائد الایّام، ص 532.

[6]ـ اصطلاح توقیع، مخصوص نامه ها و پاسخ هایى است که امام زمان (عج) در اوایل غیبت براى نوّاب و یاران نزدیک خود مى فرستادند.

 [7]ـ شیخ صدوق، کمال الدین و تمام النعمه، ج 2، ص 483 و وسائل الشیعه، ج 18، ص 101. [

طبقه بندی: ولایت فقیه، 
برچسب ها: ولایت مطلقه فقیه یا مقیده،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ جمعه 15 فروردین 1393 توسط : خسرو زارعی
نمایش نظرات 1 تا 30