تبلیغات
ذی القربی - آیا بقیه فقهای مرجع تقلید تحت زعامت ولی فقیه هستند

                      

آیا  می توانندفقها مانند ولی فقیه حکومت کنند در زمانی که ولی فقیه وجود دارد ؟

یا این که می توانند حکومت داشته باشند و برای خودشان احکام حکومتی صادر نمایند ما شاهدی از زمان پیامبر اسلام می آورم تا مطلب روشن شود:

به شاهدى از ولایت امر در زمان معصومین علیهم السلام استفاده كنیم، با این بیان كه در زمان حكومت پیامبر اكرم صلى الله علیه و آله، امیرالمؤمنین و امام حسن علیه السلام، در تحت ولایت و زعامت هر یك از آن بزرگواران، معصوم یا معصومینى وجود داشتند؛ مانند حضرت على علیه السلام، فاطمه زهرا سلام الله علیها، و حسنین علیهما السلام در زمان حكومت پیامبر صلى الله علیه و آله و حضرت زهرا سلام الله علیه و حسنین علیهما السلام در زمان حكومت امیرالمؤمنین علیه السلام و امام حسین علیه السلام در زمان حكومت امام حسن علیه السلام.

روشن است كه هیچ یك از این معصومین علیهم السلام در تصدى امور عمومى جامعه ـ معاذ الله ـ ناتوان نبودند؛ با این كه بدون شك در تحت ولایت و زعامت رهبر زمان خود قرار داشتند و اطاعت از فرمان‏هاى او، بر آنان واجب بود؛ همان طور كه اطاعت از فرمان ولى فقیه، بر دیگر فقهاى جامع الشرایطى كه عضو جامعه تحت ولایت او هستند، واجب مى‏باشد. هم چنین مى‏دانیم كه بر اساس نظریه ولایت مطلقه فقیه، حدود اختیارات حكومتى معصومین علیهم السلام با فقیه جامع الشرایط، یكسان است و از این نظر فرقى بین زمان حضور و غیبت وجود ندارد. (1)

این مطلب گواه بر آن است كه در نظام حكومتى اسلام در زمان غیبت معصوم ، ولی فقیه حتی بر کسی که دارای شان و رتبه بالای فقاهت باشد هم ولایت دارد و تبعیت از ولی فقیه بر همگان واجب می باشد .

1 ـ به تعبیر حضرت امام قدس‏سره: «این توهم كه اختیارات حكومتى رسول اكرم صلى الله علیه و آله بیشتر از حضرت امیر علیه السلام بود یا اختیارات حضرت امیر علیه السلام بیش از فقیه است، باطل و غلط است» . (ولایت فقیه، ص 40، مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینى) . 

 

طبقه بندی: ولایت فقیه، 
برچسب ها: زعامت ولی فقیه، فقهای مرجع تقلید،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 16 مهر 1392 توسط : خسرو زارعی
نمایش نظرات 1 تا 30