تبلیغات
ذی القربی - نظارت مردم بر امور کشور


در دیدگاه امام قدس‏سره همه اقشار مردم موظفند در چارچوب قوانین اسلامی بر امور نظارت داشته و امر به معروف و نهی از منکر کنند، ایشان در اوایل نهضت چنین ویژگی‏ای را برای جامعه اسلامی پیش‏بینی می‏کنند:

 

جامعه فردا، جامعه‏ای ارزیاب منتقد خواهد بود که در آن تمامی مردم در رهبری امور خویش شرکت‏خواهند جست.

 

و بعد از پیروزی انقلاب نیز به آن سفارش می‏فرمایند:

 


این یک سفارش عمومی است... با کمال دقت ملاحظه کنید که کسانی به عنوان اسلام، به عنوان مسلمین، به عنوان معممین، یک قدم خلاف بر ندارند که خدای نخواسته چهره اسلام را برخلاف آنطوری که هست، قبیح نشان بدهند. این در نظر من از همه چیزها اهمیتش بیش‏تر است و مسؤولیت‏اش هم بیش‏تر... همه و همه موظفند که نظارت کنند بر این امور. نظارت کنند، اگر من یک پایم را کنار گذاشتم، کج گذاشتم ملت موظف است که بگویند پایت را کج گذاشتی، خودت را حفظ کن... .

 

اگر دیدند که یک کمیته‏ای خدای ناخواسته برخلاف مقررات اسلام دارد عمل می‏کند، کشاورز باید اعتراض کند، بازاری باید اعتراض کند، معممین و علما باید اعتراض کنند... .

 

اسلام گفته برو به او بگو، نهی کن، بایستد در مقابلش، بگوید این کارت انحراف بود، نکن.

 

فرمایشات امام خمینی قدس‏سره هیچ بهانه‏ای برای خرده‏گیران در باب لزوم رعایت‏حق مردم باقی نگذاشته است. توصیه‏های ایشان سرتاسر حکایت از لزوم توجه به مردم و سپاسگزاری و خدمتگزاری به آن‏ها است. ایشان هر مقامی و پستی را فقط مسؤولیتی می‏داند که هدف از آن خدمت‏به خلق خداست. دیدگاه امام قدس‏سره‏از سوی شاگردان و پیروانش در اصل 56 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران چنین تجلی یافته است:

 

حاکمیت مطلق برجهان و انسان از آن خداست و هم او، انسان را بر سرنوشت اجتماعی خویش حاکم ساخته است. هیچ‏کس نمی‏تواند این حق الهی را از انسان سلب کند یا در خدمت منافع فرد یا گروهی خاص قرار دهد و ملت این حق خدا داد را از طرقی که در اصول بعد می‏آید اعمال می‏کند. 

طبقه بندی: ولایت فقیه، 
برچسب ها: نظارت مردم بر امور کشور،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 31 شهریور 1392 توسط : خسرو زارعی
نمایش نظرات 1 تا 30