تبلیغات
ذی القربی - شاخصهای رئیس جمهور به فرموده مقام معظم رهبری( قسمت چهارم)

17-روحیه‏ى تهاجم در مقابله‏ى با زورگویان بین‏المللى

یك وقت هست كه زورگویان بین‏المللى مى‏آیند و میگویند كه آقا شما فلان كار را كرده‏اید و ما رفع و رجوع مى‏كنیم و نه واللَّه، نه باللَّه...؛ ولى یك وقت هست كه تهاجمش، تهاجم زورگویانه است؛ بهترین دفاع در چنین مواقعى هجوم است. زورگویان بین‏المللى، نقاط ضعف زیادى دارند: جنایت میكنند، فساد میكنند، به حقوق بشر تجاوز میكنند، به حقوق ملتها تعدى میكنند، انسانها را لگدمال میكنند و همه‏ى كارهاى زشت را انجام میدهند؛ آخر هم طلبگار همه‏اند! خب، نقاط ضعفشان، با حالت تهاجمى و با حالت طلبگارى، گفته و بیان بشود. اینجور نیست كه ما براى تهاجمات سیاسى بین‏المللى، بخواهیم پاسخ پیدا كنیم. یك وقتى از بنده - سالهاى اوایل - میپرسیدند كه آقا، شما در مقابل این حرف چه جوابى دارید؟ میگفتم ما جواب نداریم؛ ما ادعا داریم و مدعى اینها هستیم؛ در قضیه‏ى زن مدعى هستیم؛ در قضیه‏ى حقوق بشر مدعى هستیم؛ در قضایاى حقوق اساسى انسانها مدعى هستیم. ما مدعى اینها هستیم؛ ما در مقام پاسخگویى نیستیم. چرا باید سوال بكنند تا كسى مجبور باشد پاسخ بدهد؟ آنها بى‏جا میكنند سؤال و ادعا میكنند.

18- روحیه‏ى مردمى

 

روحیه‏ى مردمى و خاكى دولت، این هم خیلى با ارزش است؛ این را قدر بدانید .شما امتیازتان به تشخص ظاهرى و شكل و قیافه نیست؛ امتیازتان به همین است كه خودتان را با مردم هم‏سطح كنید، به شكل مردم و در میان مردم باشید، با مردم تماس بگیرید، با آنها انس پیدا كنید، از آنها بشنوید. این امتیاز بزرگى است ... آن را حفظ كنید و نگه دارید.

19- مردمى و ساده‏زیست

20- کم کردن فاصله طبقات

21- رعایت قوانین

عیبى ندارد؛ اگر قانون نقص دارد، ضعف دارد و غلط است، عوض بشود؛ اما تا مادامى كه قانون، قانون است، حتماً بایستى به آن عمل بشود و به آن اهمیت داده بشود.

22- نظارت بر زیرمجموعه ها

مجموعه‏هاى انسانى مثل ماشین نیستند كه انسان یك دكمه‏اى را بزند و این ماشین به خودى خود شروع كند به كار كردن. مجموعه‏هاى انسانى مجموعه‏هایى از اراده‏ها، فكرها، نظرها، سلیقه‏ها و خواهشهاى نفسانى صحیح و غلط هستند. خب، این چیزى را كه شما تصمیم گرفتید، تدبیر كردید و بناست در مجموعه‏ى شما انجام بگیرد، ممكن است یكجا با یك مانعى از همین خواهشها و فكرها و سلیقه‏ها و اراده‏هاى گوناگون برخورد بكند و متوقف بشود. مثل یك جریان آبى كه به یك سنگى برخورد میكند؛ یك جریان باریك، به یك ریگ هم برخورد كند برمیگردد. خب، باید این مانع را برطرف كنید. این نمیشود مگر با نظارت. نظارت، بسیار مهم است.

23- تعامل با سایر قوا

تعامل با مجلس و تعامل با قوه‏ى قضائیه، كار لازمى است؛ این را مطلقاً نباید ندیده گرفت. البته ممكن است در این راه تلخیها و مشكلاتى وجود داشته باشد؛ ولى باید تحمل كرد؛ بهتر است.

 

 

 

24-   تعامل نظام‏مند با نخبگان و اهل نظر

همچنانى كه گفته میشود كه «همه چیز را همگان دانند»، «همه كار را هم همگان توانند»؛ واقعش این جورى است. از نظرات و از نیرو و از كار همه‏ى نیروها استفاده بشود.

25-  توجه به مقوله‏ى فرهنگ

یكى هم توجه به مقوله‏ى فرهنگ است كه خیلى مهم است. البته خب، كارهایى شده؛ گزارشى هم كه دادند، اشاره‏اى به این معنا داشت؛ بنده هم در جریان بسیارى از كارها هستم؛ اما در عین حالا مقوله‏ى فرهنگ، بسیار مقوله‏ى مهمى است؛ همان طور كه بارها گفتیم مثل هوایى است كه انسان در آن تنفس میكند. همه - بزرگ، كوچك، بالا، پائین، قشرهاى مختلف، مسئول، غیرمسئول - در فضا تنفس میكنند. این فضا را درست كنید، تا همه سالم تنفس كنند.

26- توجه به انتقادها

انتقاد با تخریب فرق دارد. متأسفانه خیلی ها تخریب میكنند، ولى اسمش را میگذارند انتقاد. آن جایى كه واقعاً انتقاد است و كسانى با نظر خیرخواهانه، نقاط مثبتِ كارى را توجه میكنند و نقاط اشكالش را هم ذكر میكنند، اینها را با سعه‏ى صدر گوش بدهید؛ نه این كه همه جا قبول كنید - چون ممكن است آن منتقد اشتباه كرده باشد - اما گوش كنید تا آن جائى كه واقعاً درست است از شما فوت نشود. اینها چیزهایى است كه قبلها عرض كرده‏ایم؛ حالا هم تأكید میكنیم. به بعضیها توجه شده، بعضى را هم باید بیشتر توجه بكنید

طبقه بندی: ولایت فقیه، 
برچسب ها: شاخصهای رئیس جمهور، حماسه سیاسی، انتخابات، حماسه، سیاسی،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 23 خرداد 1392 توسط : خسرو زارعی
نمایش نظرات 1 تا 30